Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Tekrar Bozulur Mu?

3
24307
diş teli tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi

Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Döner Mi?

Ortodonti tedavisi uygulanan her hastanın korkusu diş teli tedavisinden sonra dişlerin eski haline dönüp dönmeyeceğidir. Diş telleri çıkarıldığında tekrar diş çapraşıklıklarının görülme durumu hastanın tedaviye olan bakış açısını olumsuza çevirecektir. Dolayısıyla ortodonti uzmanının ilk muayenede sizi bekleyen süreçler hakkında detaylı bilgilendirme yapması, aklınızdaki diş teli tedavisinden sonra dişler bozulur mu gibi sorularınıza yanıt vermesi gerekmektedir.

Dişler sürekli hareket eden yapılar olduğu için diş telleri çıkarıldığında tekrar eski durumlarına dönmek isteyeceklerdir. Dolayısıyla ortodonti tedavisinden sonra dişlerin bozulmasını engellemek gerekir. Esasen aktif ve pasif tedavi aşamalarından oluşan ortodontide her iki aşamanın da özenle uygulanması dişlerin eski konumlarına dönme ihtimalini düşürecektir.

Diş telleri çıkarıldıktan sonra belli bir süre pasif tedavi dediğimiz ve pekiştirme apareyleri kullanılarak uygulanan tedavide dişlerdeki bozulma takip edilir. Eğer hasta, pekiştirme tedavisi randevularını aksatmazsa bu dönemdeki bozulmalar olsa dahi tekrar tel takmadan düzeltme sağlanabilir. Aksi halde diş teli tedavisinden sonra dişler bozulur mu kaygısı gerçeğe dönüşebilir.

en tanınmış ortodonti uzmanlarıen iyi diş klinikleri

Dişlerin Tekrar Çapraşıklaşmasına Neden Olacak Durumlar

Diş teli tedavisinden sonra bozulma durumları, dişlerin kontrol edilmemesi ve pekiştirme tedavilerinin uygulanmaması nedeniyle gerçekleşir. Pekiştirme tedavisinin uygulanması yapılan diş teli tedavisinin kötü olduğu anlamına gelmez. Sadece dişlerin eski haline dönmesini engelleme amacı taşır. Pekiştirme apareyleri diş eti, kemik ve kasların yeni konumlarına alışıp, kemiklerin sertleşmesi için geçen sürede dişlerin yerlerinde sabit durmalarını sağlar.

Apareylerin kullanılmaması dışında dişlerin tekrar çapraşıklaşmasına neden olacak durumlar:

 • Dişlere darbe alınması
 • Sert ve katı gıdaların sürekli tüketilmesi
 • Yanlış ağız bakımı
 • Parmak emme, tırnak yeme alışkanlıkları
 • Dişeti ve doku hastalıkları ile diğer diş hastalıkları çapraşıklaşmaya ortam hazırlayabilir. Diş telleri çıktıktan sonra dişlerin bozulması ile karşılaşmamak için pekiştirme tedavilerinin aksatılmaması gerekir.

Pekiştirme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi sorularının cevabı olan pekiştirme tedavisi, her klinikte farklı uygulanmaktadır. Günümüzde pekiştirme tedavisinde kullanılan yöntemler; lingual retainer ve şeffaf plaktır. Lingual retainer; ön 6 kesici dişin dile bakan tarafına diş dolgusu malzemeleriyle yapıştırılan ve dışardan görünmeyen tellerdir. Şeffaf plaklar ise takılıp çıkarılabilen ve görünmeyen apareylerdir. Özellikle gece yatarken kullanılabilen şeffaf plaklar, kişinin günlük hayatını etkilememektedir. Aynı zamanda ortodonti tedavisinden sonra dişlerin eski haline dönmesi durumunu engellemektedir.

Pekiştirme Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisinden sonra bozulma durumunu ortadan kaldıran pekiştirme tedavisinin süresini ortodonti uzmanınız belirleyecektir. Diş telleri çıkarıldıktan sonra gerçekleşen diş hareketi miktarına, yaşınıza, tedavi öncesi dişlerinizin bozukluk derecesine göre pekiştirme tedavisi süreniz ve takılacak apareyin cinsi belirlenir. Kullandığınız aparey herhangi bir sızı ya da ağrı yapmayacağı için kolaylıkla kullanırsınız.

en çok tercih edilen diş hekimleriönerilen diş klinikleri

Pekiştirme tedavisi, genel olarak aktif ortodontik tedavi süresinin yarısı kadar sürmektedir. Hem gece hem de gündüz takılan plaklar, zamanla sadece geceleri takılabilir. Pekiştirme apareylerinin kullanımı biteceğinde yavaş yavaş azaltılarak kullanımı gerekir. Hareketli şeffaf plaklarda bu süreyi ortodonti uzmanınız sizin için belirleyebilir. Sabit apareylerde ise en iyi sonucun alınmasıyla tedavi bitirilir.

Pekiştirme tedavisi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar

 • Diş teli tedavisinden sonra dişler eski haline döner mi sorunuza olumsuz yanıt almak istemiyorsanız apareylerinizi ortodonti uzmanınızın talimatları doğrultusunda kullanmalısınız.
 • Her yemekten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız.
 • Plaklarınızın kokmaması ve bakteri üretmemesi için günde bir kez diş fırçası ve sıvı sabun ile ılık-soğuk suda yıkayın.
 • Hareketli apareyiniz kaybolur ya da kırılırsa mutlaka ortodontistinizi haberdar edin.
 • Apareyleriniz kırılabileceği için size verilen kutularında saklayın.

Diş teli tedavisinden sonra bozulma görülmemesi için şeffaf plaklarınızı ve sabit apareylerinizi kullanmaya özen gösterin. Dişlerinizin bakımını ihmal etmeyin…

3 YORUMLAR

 1. Merhaba ben diş telimi çıkaralı bir hafta oldu benim açık kapanış ve biraz da alt çenede gerilik vardı her taraftan bir tane toplam dört tane azı dişim çekildi dişlerime çok iyi baktım 4-5 ay boyunca 24 saat en güçlü elastiklerden taktım ve toplam tedavim 13 ay sürdü doktor kapanışın çok güzel deyip çıkardı ama ben bu kadar kötü bir diş ve kapanışa az geldi gibi düşünüyorum bana sadece köpek dişlerinden köpek dişlerine olmak üzere sabit tel takıldı dişlerim eski haline dönecek diye kafayı yemek üzereyim hala dişlerimi sıkıyorum uykumda önümüzdeki ay gece plağı yaptırmaya gidicem dişlerimde sabit tel olmasına rağmen ve tedavi bu kadar kısa sürdüğü için eski haline dönebilir mi lütfen endişelerime cevap verirseniz çok mutlu olurum.

  • Tel tedavisi bittikten sonra bilhassa yoğun elastiklerin kullanıldığı tedavilerde geri bozulma riski yüksektir. Bu yüzden mümkünse sabit retainer denen dişlerin arka kısmına yerleştirilen ince bir tel ve bununla birlikte hawley veya sx plak kullanılması gerekir. Tel tedavisine dişlerin düzelmesi kadar tekrar bozulmaması da önemlidir. Fakat maalesef her hekim bu konuda özenli olmayabiliyor. Mümkünse bunları hekiminizden talep etmeye çalışın?

Comments are closed.